کانال مهندسین عمران

چگونه ناظر عالیه بشویم؟

0 500

گر شما جزو آن دسته از مهندسانی هستید که فکر میکنید برای تصاحب سمت نظارت عالیه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان لازم است رابطه خوبی با اعضای هیات مدیره داشته باشید! بهتر است متن زیر را تا انتها بخوانید تا متوجه بشوید برای ناظر عالیه شدن نیازمند طی کردن یک پروسه طولانی خواهید بود!!

 چرا نظارت عالیه ؟!

 

اصطلاح نظارت عالیه برای همکارانی به کار میرود که از طرف نظام مهندسی مامور بررسی وضعیت پیشرفت فیزیکی ساختمان میشوند.
نظارت عالیه اصولا یک مسئولیت کم درآمد است که دردسرش به مراتب بیشتر از درآمدش خواهد بود! ولی لذت اینکه نسبت به همکاران تان دست بالاتری داشته باشیم، میتواند انگیزه یک درخواست برای نظارت عالیه شدن باشد.

 

✴️ به لحاظ حقوقی “نظارت عالیه” متعلق به همکاران ماده ٣۵ مسکن و شهرسازی میباشد و ناظران عالیه سازمان به عنوان “نظارت مضاعف” و همسو با تیم ناظر بایستی عمل نمایند. اما با توجه به اینکه این عنوان بر روی ورودی اتاق نظارت عالیه درج شده، این عنوان مصطلح شده است.

 

مدارک مورد نیاز

 

۱ درخواست کتبی به سازمان
۲ داشتن حداقل پایه دو نظارت
۳ گذراندن یک دوره کارآموزی به تعداد ۱۰۰ مورد نظارت عالیه به همراه مهندسان پیشکسوت
۴ نداشتن محکومیت در کمیته انضباطی
۵ داشتن سابقه کار حرفه ای
۶ داشتن حُسن شهرت

 

 با توجه به اینکه شیوه نامه مشخصی برای انتخاب ناظران عالیه تدوین نشده است، احراز صلاحیت توسط هیات مدیره سازمان صورت میگیرد.

 

در گذشته مهندسان ناظر عالیه عموما از بین مهندسان عمران بوده اند، اما با روال جدیدی که بخش نظارت عالیه سازمان طی یک سال اخیر اتخاذ نموده است، ناظران عالیه بر حسب پیشرفت فیزیکی مربوطه، از بین مهندسان عمران، معماری، برق، مکانیک به طور مجزا انتخاب میشوند.

 

پورباقری

در ضمن اگر دوست داشتید در کانال تلگرام ما عضو شوید  برای عضویت اینجا کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.