تبلیغات
سیویل اجرا - مطالب اردیبهشت 1395

سیویل اجرا - مطالب اردیبهشت 1395

سیویل اجرا - مطالب اردیبهشت 1395

سیویل اجرا - مطالب اردیبهشت 1395
سیویل اجرا - مطالب اردیبهشت 1395
آپلود عکس
آپلود عکس

معرفی سد داریان

این مطلب رو در جمعه 17 اردیبهشت 1395 ساعت: 08:41 ق.ظ در سایت قرار داده است.


سد داریان یک سد خاکی ساخته شده روی رودخانه سیروان در نزدیکی شهر پاوه و در مجاورت روستای داریان است. تاج سد داریان در استان کرمانشاه و مخزن آن در استان کردستان قرار می‌گیرد. ارتفاع این سد خاکی به ۱۵۵ متر می‌رسد و با ساخت آن چشمه بل، چندین روستای قدیمی و ده‌ها هکتار جنگل زیر آب می‌رود؛آب این سد از شاخه هه ورامانت تا نزدیکی روستای سلین خواهد رسید و شاخه دیگر این رودخانه از طرف منطقه ژاوه رود می اید و در نزدیکی روستای اسپریز، وارد شاخه دیگر آن می شود. سد خاکی دیگری نزدیکی روستای بلبر واقع در هه ورامانت در حال احداث می باشد از ویژگی ها و مشخصات این سد اطلاعاتی در دست نیست. 

  برای دریافت جدید ترین های مهندسی عمران در تلگرام اینجا کلیک کنید

برای خواندن ادامه مطلب این پست کلیک کنید


برچسب ها : ,
نظرات ()

بتن سبک سازه ای

این مطلب رو در جمعه 10 اردیبهشت 1395 ساعت: 10:17 ق.ظ در سایت قرار داده است.

بتن های سبک سازه ای بتن های سبک سازه ای بتن هایی هستند که علی رغم دارا بودن چگالی کمتر از ۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب، مقاومت فشاری بیش از ۱۷ مگاپاسکال دارند. ساخت این بتن ها صرفاً با استفاده از سنگدانه های سبک و مقاوم امکان پذیر است . تمام بتنهای سبک سازه ای از خانواده بتن های سبکدانه می باشند که در آن برای کاهش وزن مخصوص بتن از سنگدانه های سبک استفاده شده است. به این دلیل بعضاً از عبارت بتن سبکدانه و بتن سبک سازه ای برای بیان یک مفهوم استفاده می شود.سنگدانه هایی که این شرایط را عموماً برآورد می کنند و طبق استاندارد ASTM-C۳۳۰ برای ساخت بتن سبک سازه ای مورد استفاده قرار می گیرند،عمدتاً عبارتند از: الف) شیل،رس و اسلیت منبسط شده در کوره ی دوار ب) سنگدانه هایی که از فرآیند های کلوخه ای شدن به دست می آیند ج) روباره های منبسط شده د) پوکه های معدنی ه) پوکه های صنعتی و) خاکستر بادی پودر شده تأمین مقاومت فشاری معادل ۲۰مگاپاسکال و بیشتر با بعضی از این سنگدانه ها امکان پذیر است. شرایط سایر سنگدانه ها نیز طوری است که قادر به حصول حداقل مقاومت فشاری مقرر شده برای بتن سبک سازه ای می باشند. همانطور که پیش از این ذکر شد، مقاومت بتن سبک تابعی از وزن مخصوص آن است. باید توجه داشت که وزن مخصوص بتن عمدتاً متأثر از وزن مخصوص سنگدانه های مصرفی است، به گونه ای که استفاده از مصالح سبکتر موجب کاهش وزن مخصوص بتن می شود . ولی استفاده از مصالح سنگین تر از سبکدانه ها، لزوماً باعث افزایش مقاومت بتن ساخته شده نخواهد شد. بیشترین مقاومت بتن سبکدانه معمولاً وقتی حاصل می شود که از سبکدانه های ساخته شده از شیل ،رس و اسلیت منبسط شده در فرآیند کوره دوار برای سبک سازی چگالی بتن استفاده گردد.

برای خواندن ادامه مطلب این پست کلیک کنیدنظرات ()

معرفی رشته مهندسی اجرایی عمران

این مطلب رو در جمعه 10 اردیبهشت 1395 ساعت: 09:42 ق.ظ در سایت قرار داده است.

وزارت علوم هدف از این رشته را تربیت افراد مستعد که بتوانند با آگاهی فنی و اجرایی کافی از عهده انجام وظایف نظارت و اجرای پروژه های عمرانی در زمینه های مرتبط برآیند و نیاز های عمرانی جامعه را در این زمینه ها برآورده سازند قرار داده است.

طول دوره 2 سال می باشد و هر نیمسال 16 هفته آموزش کامل است و هر واحد درسی نظری به مدت 16 ساعت و عملی به مدت 32 ساعت و کارگاهی 48 ساعت می باشد.

واحد های درسی مهندسی اجرایی عمران:

تعداد کل واحد های درسی این مجموعه 72 واحد به صورت زیر است:

دروس عمومی 9 واحد

دروس پایه 5 واحد

دروس اصلی و تخصصی الزامی 43 واحد

دروس اختیاری 15 واحد

 

حالا به یک قسمت مهم در مورد رشته می رسیم و آن این است که فارغ التحصیل رشته کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران قرار است چه کاره شود!؟

بر اساس دستورالعمل اجرایی فارغ التحصیلان این مجموعه دارای قابلیت و توانایی های زیر خواهند بود:

1-مهندس کارگاه ه منظور پیاده کردن و اجرای طرح های ساختمانی . راهسازی و تاسیسات آبی در کلیه کارگاههای ساختمانی و راهسازی به عنوان همکار در شرکت های پیمانکاری.

2-مهندس ناظر کارگاه به منظور نظارت بر حسن اجرای طرح های عمرانی در زمینه فوق.

با توجه به توضیحات داده شده فارغ التحصیل رشته مهندسی اجرایی عمران می تواند به عنوان ناظر و مجری فعالیت کند و محاسبه به وی تعلق نمی گیرد.

برای خواندن ادامه مطلب این پست کلیک کنیدنظرات ()

قالب بندی تونل

این مطلب رو در پنجشنبه 9 اردیبهشت 1395 ساعت: 11:12 ق.ظ در سایت قرار داده است.

@Civilejra قالب بندی تونل : در اجرای قالب بندی دیواره و سقف از متدهای مختلفی می توان استفاده نمود: روش اول- استفاده از قالب دیواره به ارتفاع حدود1.5 متر توسط قالبهای فلزی یا چوبی. روش دوم - استفاده از قالبهای دیواره و سقف همزمان با یكدیگر با استفاده از قالب مكانیكی. روش سوم - استفاده از قالبهای دیواره و سقف همزمان با یكدیگر با استفاده از قالب هیدرولیكی. به منظور جلوگیری از تعدد عملیات بتن ریزی در هر مرحله و همچنین افزایش راندمان عملیاتو جلوگیری از ایجاد درز سرد استفاده ازقالبهای مكانیكی یا هیدرولیكی به طول 6 متر كه دیواره و سقف توام با یكدیگر بتن ریزی می شوند، توصیه می شود. @Civilejra

برای خواندن ادامه مطلب این پست کلیک کنیدنظرات ()

آجرهای سفالی

این مطلب رو در پنجشنبه 9 اردیبهشت 1395 ساعت: 05:10 ق.ظ در سایت قرار داده است.

آجرهای_سفالی برای کاهش مصرف انرژی: این متریال راهکاری پایدار و ارزان قیمت برای مناطق با آب و هوای گرم می باشد و با طراحی هوشمندانه ی خود باعث می شود تا داخل ساختمان در تابستان خنک باشد. این آجرهای سفالی با فرم نامنظم و مجوف خود نه تنها باعث بهبود عملکرد حرارتی داخل می شوند، بلکه با استفاده از آن از هدررفتن مصالح جلوگیری شده و زمان ساخت و ساز کاهش می یابد. این آجرها بر خلاف آجرهای معمولی دارای 5 وجه هستند و حجمی نامتقارن دارند سطح زاویه دار بزرگ موجود بر روی این آجرها به سمت بیرون قرار می گیرد و به دلیل فرمی که دارد باعث کاهش تابش اشعه های خورشید می شود. @Civil مجوف بودن داخل این آجرها نیز باعث می شد که هوا بتواند به راحتی از میان آن ها عبور کند و گرمایی در بین آجرها باقی نماند. در آجرهای معمولی، بند بین آجرها پل حرارتی است که نقش پررنگی در انتقال حرارت دارد. در طراحی این آجرها سعی شده تا با کاهش حجم بندکشی، میزان انتقال حرارت کاهش یابد. این آجرها همچنین با شکستن و انعکاس امواج صوتی، باعث کاهش سر و صدا می شوند. با قرار دادن این آجرها به صورت متنوع در کنار هم می توان دیوارهایی با طرحهای متنوع طراحی کرد.

برای خواندن ادامه مطلب این پست کلیک کنیدنظرات ()

ارتفاع مجاز نصب کلید و پریز ازکف و سقف تمام شده

این مطلب رو در چهارشنبه 8 اردیبهشت 1395 ساعت: 08:36 ق.ظ در سایت قرار داده است.

✅ارتفاع مجاز نصب کلید و پریز از کف و سقف تمام شده ❌کلیدهای داخل ساختمان از کف 110-120 سانتی متر ❌پریزهای داخل ساختمان از کف 30- 35 سانتی متر ❌پریزهای روی کابینت از روی کابینت 20-30 سانتی متر ❌پریزهای یخچال و فریزر از کف 110-120 سانتی متر ❌پریزهای ماشین لباس شویی از کف 70-80 سانتی متر ❌گوشی آیفون از کف 130-150 سانتی متر ❌روشنایی دیواری مثل مهتابی دیواری از کف 210 سانتی متر ❌تابلو فیوز از کف 160- 170 سانتی متر ❌جعبه تقسیم تا سقف 30-35 سانتی متر ___________________________

برای خواندن ادامه مطلب این پست کلیک کنیدنظرات ()

نعل درگاه

این مطلب رو در چهارشنبه 8 اردیبهشت 1395 ساعت: 06:25 ق.ظ در سایت قرار داده است.

نعل درگاه : به تیر یکپارچه‌ ای از جنس بتن، آهن، چوب یا آجر که در بالای درگاه نصب یا ساخته می‌ شود «نعل درگاه» می ‌گویند @civilejra حداقل ارتفاع نعل درگاه 15 سانتی متر است و حداقل باید 35 سانتی ‌متر از هر طرف ( یا 1/10 دهانه ، هر کدام بیشتر بود ) روی دیوارهای جانبی (تکیه‌ گاه‌ ها) قرار گیرد. انواع نعل درگاه ‌ها: 1⃣نعل درگاه با تیرآهن 2⃣نعل درگاه بتنی 3⃣نعل درگاه چوبی نعل درگاه با تیرآهن: این نعل درگاه، که به دلیل سهولت در اجرا در ساختمان ‌های با اسکلت ‌های مختلف به کار می‌ رود، معمولاً از دو تیرآهن به هم پیوسته تشکیل می‌ شود. نمره ‌ی تیرآهن، با توجه به طول دهانه و بارهای وارد بر آن محاسبه می‌ شود. نعل درگاه بتنی: نعل درگاه بتنی یک تیر مقاوم بتنی است که برای ساختن آن از بتن همراه با میل گرد استفاده می ‌شود. بتن، به تنهایی، نیروهای فشاری را خوب تحمل می ‌کند ولی تحمل نیروهای کششی را ندارد. بنابراین، آن را با میل گرد، که در مقابل کشش مقاوم است، به کار می ‌برند. نكته: به نعل درگاه بتنی، «تیر بتنی»یا «پوتر» هم می‌ گویند. نکته: در مواقعی که ستون ‌ها یا پایه‌ های نعل درگاه نیز بتنی باشد، برای اتصال، میل گردهای پایه را به داخل میل گردهای نعل درگاه ادامه می ‌دهند یا انتهای میل گردهای نعل درگاه را خم کرده و داخل میل گردهای پایه می ‌کنند. در این صورت بتن ‌ریزی نعل درگاه و ستون هم زمان انجام می ‌شود. نعل درگاه چوبی : این نوع نعل درگاه از تیرهای مقاوم چوبی با مقطع گرد یا چهارتراش ساخته می‌ شود. بدین ترتیب که حداقل دو تیر چوبی را به صورت موازی، در طرفین و روی تکیه ‌گاه ‌ها به گونه ‌ای قرار می ‌دهیم که تیرها به اندازه‌ ی 35 سانتی ‌متر از طرفین بر روی تکیه ‌گاه ‌ها مستقر شوند. تیرهای چوبی را باید قبل از مصرف به سموم ضد موریانه آغشته کرد تا موریانه و حشرات موذی نتوانند در آن نفوذ کنند و باعث خوردگی و پوک شدن آن شوند. @civilejra نکته ‌ای که در نعل درگاه ‌های چوبی قابل توجه است، این است که اگر دهانه ‌ی نعل درگاه کوتاه یا نیروی وارده بر آن کم باشد، دیوار چینی بر روی آن به طریقه ‌ی معمولی انجام می‌ شود. مهندسی عمران

برای خواندن ادامه مطلب این پست کلیک کنیدنظرات ()

لیست صفحات

تعداد صفحات : 6
1 2 3 4 5 6
کلیه حقوق مادی و معنوی نزد سیویل اجرا محفوظ بوده و هرگونه کپی برداری از مطالب پیگرد قانونی دارد.