سیستم های حمل و نقل شهری در آینده

0

همگام با توسعه شهرها و افزایش تمایل افراد به شهرنشینی، مسائل و معضلات متعددی برای ساکنین این مناطق به وجود آمده است که از جمله مهمترین آن ها می توان به مشکلات مربوط به حمل و نقل و یا همان ترافیک اشاره کرد. اما خوشبختانه، در طی چند سال اخیر، شاهد بروز طرح ها و ایده های خلاقانه ای بوده ایم که در صورت تحقق، می توانند این مشکل بزرگ را که در آینده وخیم‌تر خواهد شد، برطرف کنند.

شاید در نگاه اول، اضافه کردن اتوبوس ها بتواند مفید واقع شود، اما واقعیت این است که استفاده از اتوبوس، در همه مناطق امکان پذیر نیست. از این رو، مهندسان کمپانی بزرگ جهان در تلاشند تا با ارائه راهکارهای جایگزین، فرآیند جابجایی افراد از نقطه الف به نقطه ب را بدون ایجاد کوچک‌ترین ترافیکی تسهیل کنند.

از این رو، در ادامه قصد داریم تا به ۶ نمونه از این طرح ها که می توانند نسل جدید حمل و نقل را برای ما انسان ها رقم بزنند و تحولی عظیم را در این عرصه به وجود آورند، بپردازیم. با تک شات همراه باشید.

۱٫ قطار Caterpillar

بر اساس این ایده که مورد توجه بسیاری از کارشناسان حوزه حمل و نقل قرار گرفته است، قطار به جای حرکت بر روی ریل هایی که بر روی زمین نصب شده اند، از روی ساختار قوسی شکلی که در ارتفاع چند متری زمین تعبیه شده است، حرکت می کند. بدین ترتیب، هیچ فضایی بر روی زمین برای حرکت این قطار اشغال نمی شود و به تبع، فضای بیشتری برای تردد اتومبیل ها ایجاد خواهد شد. این طرح توسط شرکت Jacob Innovation مطرح شده و توانست در سال جاری میلادی، جایزه مسابقه MIT Climate CoLab را در رقابت با ۲۸ طرح دیگر، از آن خود کند.

۲٫ اتوبوس Straddling

این ایده برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ مطرح شد که در آن زمان چندان هم مورد استقبال متخصصان این حوزه قرار نگرفت. اما طولی نکشید که تولیدکنندگان چینی، نمونه اولیه این اتوبوس را تولید و به منظور انجام مراحل آزمایشی، روانه خیابان های این کشور کردند. این اتوبوس الکتریکی، همانند تونلی طراحی شده است که مسافران به کابین تعبیه شده در بالای این تونل سوار خواهند شد و اتومبیل ها نیز می توانند به راحتی از درون این تونل عبور کنند. به گفته شرکت سازنده، می توان چهار دستگاه از این اتوبوس ها را به یکدیگر متصل کرد و با هر بار حرکت، حدود ۱۲۰۰ نفر را جابجا کرد.

 


۳٫ اتوبوس الکتریکی و خودران مرسدس بنز

اوایل امسال، کمپانی مرسدس بنز از اتوبوسی الکتریکی و البته خودران تحت عنوان Future Bus رونمایی کرد که به گفته این شرکت می تواند سفری ایمن و راحت را برای مسافران به ارمغان آورد. این اتوبوس به دوربین ها و سنسورهای متعددی مجهز شده است که به لطف این تکنولوژی ها می تواند به صورت خودران در مسیرهای تعیین شده حرکت کند. از جمله مزیت های این اتوبوس می توان به مصرف سوخت پایین و امنیت بالای آن اشاره کرد. هم اکنون تیم مرسدس نیز در تلاش است تا با ایجاد تغییرات مدنظر در این اتوبوس، زمینه لازم برای ورود آن به خیابان ها را فراهم کند.

۴٫ هایپرلوپ

در این طرح که به نام آقای ایلان ماسک، مدیرعامل بلندپرواز کمپانی های تسلا و اسپیس ایکس سند خورده و هایپرلوپ نام دارد، مسافران و یا محموله های باری، با سرعتی بسیار بالا و نزدیک ۱۱۵۰ کیلومتر بر ساعت از نقطه ای به نقطه دیگر جابجا خواهند شد. در این نوع از حمل و نقل، کپسول هایی درون لوله هایی که در آن شرایط خلأ حکمفرماست قرار می گیرند و بدین ترتیب، هیچ اصطکاکی مانع از حرکت سریع کپسول ها درون این لوله ها نخواهند شد. آقای Dirk Ahlborn، مدیرعامل تکنولوژی های حمل و نقل هایپرلوپ چندی پیش اعلام کرده بود که ممکن است استفاده از این سرویس حمل و نقل در آینده برای مسافران رایگان باشد و در عوض، هزینه ها از ارسال کننده های کالاها گرفته شود. گفته می شود که این طرح تا سال ۲۰۱۹ از آزمایشگاه ها به دنیای واقعی ما انسان ها راه خواهد یافت که در صورت تحقق این امر، می تواند فاصله ۶۱۰ کیلومتری را در کمتر از ۳۰ دقیقه بپیماید.

۵٫ تونل شناور در زیر آب

کشور نروژ قصد دارد تا در آینده ای نزدیک، از اولین تونل شناور ساخته شده در زیر آب، رونمایی کند و با بهره‌برداری از آن، یکی از موثرترین راهکارها برای حل مشکلات مربوط به حمل و نقل را به جهانیان معرفی کند. کشور نروژ از جمله کشورهایی محسوب می شود که مردمان آن، بیشتر از کشتی ها و به طور کل، حمل و نقل دریایی برای جابجایی استفاده می کنند اما روش های کنونی، بسیار زمان بر بوده و از امنیت بالایی نیز برخوردار نیستند.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code