وزیر نیرو: اجرای پروژه بزرگ اوماویا در سریلانکا افتخار مهندسی ایران است

0

وزیر نیرو اجرای پروژه چندمنظوره اوماویا در کشور سریلانکا توسط شرکت های ایرانی را افتخاری برای مهندسی ایران دانست و گفت: اجرای این گونه طرح‌ها در قالب صدور خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق در نقاط مختلف جهان انجام می‌شود.

 وزیر نیرو، در گفتگو با رادیو اقتصاد گفت: اجرای پروژه بزرگ و چند منظوره اوماویا در کشور سریلانکا که شرکت فراب، پیمانکار اصلی و مجری آن و شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس، مشاور طراحی آن بوده، افتخاری برای مهندسی ایران است.

اردکانیان این دو شرکت را وابسته به وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد و گفت: البته این دو شرکت در قالب صدور خدمات فنی و مهندسی، پروژه‌های متعدد دیگری را نیز در سایر نقاط جهان به ویژه در کشورهای آسیایی و آفریقایی، اجرا کرده و یا در دست اجرا دارند و امیدواریم خدمات آنها توسعه پیدا کند.

وزیر نیرو سپس درباره ویژگی‌های پروژه اومااویا گفت: این پروژه بزرگ و چندمنظوره، بر روی رودخانه‌ای به نام اومااویا در جنوب شرقی کشور سریلانکا و در فاصله ۲۰۰ کیلومتری پایتخت این کشور واقع شده و شامل دو سد بتنی به نام‌های دایرابا و پوهولپولا، یک تونل ارتباطی بین مخزن دو سد به طول ۳۹۰۰ متر و یک تونل انتقال آب به طول ۱۵۲۹۰ متر است.

وی در ادامه گفتگوی رادیویی خود، هدف از اجرای پروژه اومااویا را تأمین آب مورد نیاز برای آبیاری پنج هزار هکتار زمین کشاورزی، انتقال ۱۴۵ میلیون متر مکعب آب در سال و تولید ۲۹۰ گیگاوات ساعت انرژی در سال اعلام کرد و گفت: حجم سرمایه‌گذاری این پروژه، ۵۳۰ میلیون دلار است که در آغاز قرار بود به صورت مشارکت جمهوری اسلامی ایران و دولت سریلانکا، باشد که با تغییر مدل سرمایه‌گذاری پروژه، همه منابع آن از طرف دولت سریلانکا تأمین شد.

اردکانیان تصریح کرد: اجرای این پروژه بزرگ توسط شرکت ایرانی فراب، باعث انتقال دانش مهندسی ایرانی نیز شده است و در فرایند اجرای پروژه، حدود ۱۲۰۰ نفر نیروی انسانی محلی به کار گرفته شده‌اند.

منبع خبرگذاری تسنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code