کدام سیستم‌های گرمایشی ساختمان مورد تائید مهندسان است

0

به گفته کارشناسان تأسیسات در حال حاضر بیشتر بخاری‌های مصرفی در کشور از نوع درون‌سوز و باراندمان ۵۰ تا ۶۰ درصدی است و از آنجایی اکسیژن مصرفی را از هوای ساختمان می‌گیرند باعث مرگ خاموش شهروندان می‌شوند.

هرساله با آغاز فصل سرد، براثر بی‌احتیاطی و رعایت نکردن اصول ایمنی در استفاده از وسایل گرمایشی به‌ویژه بخاری و آبگرمکن تعدادی از هم‌وطنان جان خود را به علت مسمومیت با گاز منواکسید کربن از دست می‌دهند بر اساس آمارهای به‌دست‌آمده بیش از ۷۶ درصد از حوادث فوت و خفگی با گاز منواکسید کربن مربوط به دودکش است.

 

البته در چند سال اخیر بخاری‌هایی با عنوان بخاری هرمتیک وارد بازار کشور شده که در صورت نصب و سلامت دستگاه می‌تواند تا ۱۰۰ درصد جلوی خفگی شهروندان را بگیرد. این بخاری‌ها علاوه بر ایمنی بالا دارای مصرف سوخت بهینه هستند.

 

به گفته طاهری اصل عضو شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی بر اساس مبحث ۱۷ قانون مقررات ملی، در ساختمان‌های زیر ۶۰ متر و ساختمان‌های بالای ۱۰ واحد (ساختمان‌های عمومی) نباید از دستگاه‌های گازسوز ظرفیت بالا با احتراق داخلی استفاده کنند؛ بنابراین بخاری‌های هرمتیک جای گزین مناسبی برای گرمایش در این ساختمان‌ها تلقی شود.

 

همچنین مدیرعامل انجمن جامعه ایمن و رئیس کارگروه کشوری پیشگیری از مرگ‌های خاموش گفت: ۳۰ درصد حوادث، مربوط به مشترکین گاز طبیعی و ۷۰ درصد مربوط به انواع سوخت دیگر است.

 

این کارشناس حوزه انرژی با اشاره به اینکه بخاری‌های هرمتیک یکی از راهکارهای کاهش مصرف سوخت است گفت: راندمان این بخاری‌ها نسبت به نمونه‌های دیگر بالا بوده؛ و نمونه با دودکش دوجداره آن نقش به سزایی در کاهش مصرف سوخت دارند.

 

منبع:صما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code